Search

Ігор Чаленко: За виборами адвокатами двох членів ВРП Усик просуває ідею виборів Президента? 2024-07-18 05:52:36

Заява голови Вищої ради правосуддя Григорія Усика про необхідність реформування адвокатури та проведення зʼїзду адвокатів для обрання двох членів Вищої ради правосуддя може мати приховані мотивиІ в умовах війни вони входять у конфлікт з конституційними положеннями про інституційну безперервність влади.

Нагадаю, очільник ВРП заявив, що інститут адвокатури, як частина системи судочинства України, залишився нереформованим і для цього необхідна законодавча база. Ключовою претензією Усика є відсутність двох членів ВРП, які не делеговані адвокатурою.

Саму судову владу, яка перебуває у перманентному стані законодавчих змін останні десятиліття, навряд можна назвати вдало реформованою. ВККС та ВРП, які не працювали тривалий час, кадровий голод, «лідерство» України за кількістю скарг в Європейському суді з прав людини, корупційний скандал з екс-очільником Верховного Суду, обраним за новими стандартами, - все це яскраві приклади наслідків вже проведених реформ.

Але чому представника судової влади так бентежить адвокатура - недержавна публічна інституція, яка незалежна від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб? Чинний Закон «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», ухвалений ще у 2012 році, не зазнав жодної суттєвої зміни в частині регулювання професії адвоката. І це насправді є показником його якості, якщо звісно не ставити процес реформування як самоціль.

Можливо тому, що чиновники, до якості роботи яких виникають питання, схильні пояснювати свої невдачі недосконалим законодавством. І замість того, аби забезпечити належне виконання закону, вони завзято його критикують, виступають на публічних заходах і готують проекти змін. Також їм набагато приємніше пояснювати наявні проблеми не власною нездатністю чи небажанням їх вирішувати, а якимись зовнішніми факторами. Для прикладу можна навести минулорічний скандал, коли обвинувачений, який вісім років чекав вироку у кримінальній справі, вчинив самопідрив у Шевченківському районному суді м.Києва. Тоді всі раптом згадали про тривалість розгляду кримінальних справ І судова влада одразу знайшла винних! Рада суддів України заявила, що цей випадок викрив суттєві проблеми, що пов’язані із недосконалістю самого КПК та зловживанням сторонами (читай - адвокатами) своїми процесуальними правами.

Що стосується делегування представників адвокатури до ВРП, то за Законом «Про Вищу раду правосуддя», цей конституційний орган державної влади та суддівського врядування  складається з двадцяти одного члена, з яких з’їзд адвокатів України обирає лише двох.

Аби організувати ці вибори, необхідно скликати конференції у регіонах, де обрати делегатів. Після цього організовується цей зʼїзд, на якому і відбуваються вибори членів ВРП від адвокатури. Але хто в умовах щоденних ракетних атак, які охоплюють усю територію України, візьме на себе відповідальність проводити масові заходи?

За Законом «Про правовий режим воєнного стану» (ст. 19) в таких умовах забороняються масові зібрання та акції, проведення референдумів та виборів (Президента, Верховної Ради, органів місцевого самоврядування). Гарантією додержання законності тут виступає обовʼязок парламенту не пізніше ніж у дев’яностоденний строк з дня припинення чи скасування воєнного стану, якщо чергові або позачергові вибори до відповідних органів мали бути проведені в період, на який було введено воєнний стан, прийняти рішення про призначення виборів.

Крім цього, очевидно, що в умовах війни існують певні стандарти організації влади, адже саме Конституція забезпечує її інституційну безперервність.

Виходячи з таких міркувань адвокатура ухвалила рішення про організацію і проведення зʼїзду адвокатів України після припинення або скасування режиму воєнного стану. І цю позицію свого часу було донесено, в тому числі, до голови Вищої ради правосуддя. Останній очевидно не поділяє її. Втім, можливо під приводом проблем адвокатури щодо обрання двох членів ВРП у такий спосіб він просуває і тему виборів Президента?

Але за будь-яких умов заяви про необхідність реформи адвокатури з вуст представника судової влади варто розцінювати лише як чергову спробу відволікання уваги громадськості від справжніх проблем правосуддя.

Wiki
Инсайды

Байден запевнив, що попри коронавірус, працюватиме для американців
НБУ жалуется: проблемы со светом заставляют украинцев накапливать наличные деньги
ЄС і Велика Британія готуються посилити перевірку нафтового флоту РФ - ЗМІ
Второе пришествие Дональда Трампа
"Капсула самогубця": як працює, скільки коштує та попередження її творця (фото)

Contact

Contact us: [email protected]

Встречайте нового лидера в мире онлайн-развлечений и информации - "Реалист"! Этот уникальный онлайн-ресурс не просто изменит ваше представление о том, как вы проводите время в интернете, но и откроет для вас двери в новый, увлекательный мир возможностей.