Search

Польща в обхід санкцій купує деревину з Білорусі, – ЗМІ 2024-06-25 16:12:48

Читать на русском

Польща в обхід санкцій купує деревину з Білорусі, – ЗМІ

Польща в обхід санкцій купує деревину з Білорусі , – ЗМІ

Підсанкційна деревина з Білорусі продовжує ввозитися до Польщі. Її продають під виглядом товару із Казахстану, причому за підробленими документами.

Про це йдеться у журналістському розслідуванні "Схем" та Gazeta Wyborcza. Так, за даними європейської митної статистики, у Європейському Союзі (ЄС) помітно зріс імпорт дерева з Казахстану. Протягом 2022-2023 років у ЄС поставили деревину із цієї країни на рекордні 126 млн євро. Більшість таких поставок йшла до Польщі.

Постачання деревини з Казахстану до ЄС qkxiqdxiqdeihrant

Імпорт білоруської деревини до ЄС було заборонено після повномасштабного вторгнення РФ за сприяння Білорусі до України. До цього РБ була одним із головних постачальників цього товару до Євросоюзу – до Європи щорічно експортували деревину на суму близько 1 млрд євро. А ось Казахстан, навпаки, майже не вів таких поставок.

Представник Польської торгово-промислової палати деревообробної промисловості Петро Гарстка вважає, що це може свідчити про обхід санкцій з боку Росії та Білорусі. "З цього приводу ми вже звернулися до Міністерства державних активів Польщі для вжиття відповідних заходів щодо виправлення становища, але поки що не отримали відповіді", – зазначив Гарстка.

Обхід санкцій підтверджує не лише статистика. Розслідувачі отримали доступ до документів про постачання заточеного палісаду із сосни з Казахстану до Польщі. Зокрема, це контракт майже на 1 млн євро між Nurr-electro (Казахстан) та PLRBL (Польща), а також дані щодо специфікації товару та митні декларації.

Документи про постачання деревини до Польщі з Казахстану

На одній із митних декларацій за кінець січня 2023 року проставлено печатки польської компанії-покупця, мінфіну Казахстану та перевізника – білоруської фірми "Галлардо". Проте, коли розслідувачі зв’язалися зі сторонами угоди, юрист казахстанської Nurr-electro Арман Тулієвич одразу спростував, що компанія постачала деревину для польської PLRBL.

"Не було фінансових операцій за такою угодою, не лише товару. Відповідно, не було грошей – не було угоди. З такою продукцією ми не мали справи", – сказав Тулієвич. Надані йому документи він назвав підробленими: за словами Тулієвича, підписи та відбитки печаток на документах сфальсифіковані. "Це точно підробка. У нас немає такої печатки", – зазначив юрист.

Перевізник навіть за документами виявився білоруським

Щоб перевірити слова представника казахстанської фірми, журналісти звернулися до двох незалежних експертів з графічного дизайну з проханням проаналізувати документи. За допомогою фоторедактора. Все це може свідчити, що товар із Казахстану не вивозили. Цю версію підтверджує і той факт, що журналісти не виявили такого постачання в базі експорту Казахстану", – йдеться у розслідуванні.

Тобто "казахстанська" деревина потрапила до Польщі не з Казахстану. Питання походження товару поставили перевізнику. "Ми з Казахстану його (товар. – Ред.) не везли. Ми з Білорусі відвозили, нам там завантажили. Які документи дали, такі дали, ми по них і перевозили... Ми чесно везли, не їздили до жодного Казахстану, не ми ці документи оформляли", – розповіли у компанії "Галлардо".

Також, за його словами, подібні постачання відбуваються у співпраці з іншою компанією з Білорусі "СО РБЛ". Джерела на ринку вважають, що відвантаження нібито казахстанської деревини відбувалося саме з цього білоруського підприємства.

"СО РБЛ" спеціалізується на розпилі, струганні та просоченні деревини. Єдиний власник компанії – Олег Янович. Він також є і головою правління польської PLRBL – замовника нібито казахстанського палісаду. На запитання журналістів підприємець не відповів.

Наскільки великою є частка білоруської деревини до постачання "з Казахстану", точно встановити поки що неможливо. Для цього потрібно отримати та перевірити усі митні декларації на казахстанську деревину. "Крім того, виявилося, щоб привезти до Польщі підсанкційне дерево з Білорусі, не потрібно вигадувати складні схеми – досить просто навчитися працювати у фотошопі на аматорському рівні", – наголошують розслідувачі.

Також у запиті на проведення перевірки компанії PLRBL та її власників у Міністерстві закордонних справ Польщі відповіли, що питання обходу санкцій не перебуває у їхній компетенції. У Митній службі – що вони не мають фізичної можливості перевіряти всі митні декларації. З Міністерства внутрішніх справ Польщі надійшла відповідь, що перевірка проводиться, проте поки що про її результати не повідомлялося.

Wiki
Инсайды

"Не поддерживаем никаких связей с Тищенко": в "Слуге народа" отреагировали на скандал с нардепом
Как влияет на нашу судьбу последняя цифра даты рождения и что она означает
Легкость, нежность и драпировки: Модный дом Dior презентовал кутюрную коллекцию осень-зима 2024-2025
Воскресенье Всех святых: история праздника, значение, традиции, запреты
Курс валют на 25 червня: скільки коштують долар, євро і злотий

Contact

Contact us: [email protected]

Встречайте нового лидера в мире онлайн-развлечений и информации - "Реалист"! Этот уникальный онлайн-ресурс не просто изменит ваше представление о том, как вы проводите время в интернете, но и откроет для вас двери в новый, увлекательный мир возможностей.